Koronawirus a Twój ślub i wesele.


Co z weselami w sezonie ślubnym 2020 ?

 

WPIS EDYTOWANY JEST NA BIEŻĄCO – NAJNOWSZE INFORMACJE ZNAJDZIESZ NA KOŃCU.

Zacznę chyba tak jak wszyscy chcący napisać na temat koronawirusa….

W związku z zaistniałą sytuacją …

Nie będę tu się wypowiadać na temat samego koronowirusa – nie jestem specjalistą w tej dziedzinie .Postaram się Wam naświetlić sytuację na rynku ślubnym i jaki ma to bezpośredni wpływ na Wasz ślub i wesele. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i nikt nie wie jak będzie wyglądało jutro…

Jak to wygląda od strony rządowej?

Wszyscy widzimy jak szybko zmienia się sytuacja i jak z dnia na dzień zostają wdrażane nowe obostrzenia. Dlatego też planowanie czegokolwiek w najbliższych dwóch tygodniach nie ma najmniejszego sensu – odczekajmy spokojnie i zobaczmy w jakim kierunku rozwinie się sytuacja.

Na dzień dzisiejszy zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób – co prawnie nie do końca dotyczy wesel ale rzeczywistość jest inna.

Urzędy Stanu Cywilnego jak i instytucje kościelne wprowadzają swoje ograniczenia.

Wszystkie najnowsze zasady i ograniczenia znajdziesz na stronie rządowej .

Jak to wygląda od strony branży ślubnej?

Najbardziej zagrożone są oczywiście śluby i wesela kwietniowe i majowe.

Dla tych par najważniejsze jest zabezpieczenie się terminowo u podwykonawców – starajmy się nie odwoływać ślubów, ale przenosić je na inny termin.

Proszę mi wierzyć, że dla wszystkich jest to trudna sytuacja i wszyscy starają się wyjść naprzeciw Parą Młodym by takie terminy dostosować.

Jeśli nie uda Wam się przenieść terminu u wszystkich podwykonawców na najbliższe miesiące letnie to uwierzcie mi, że śluby jesienne czy zimowe też są piękne. Chłodniejsze miesiące dają nam do wyboru więcej terminów, zarówno lokalizacji jak i u podwykonawców.

O ślubach zimowych pisałam już wcześniej…zobacz jak może być pięknie i wyciągnij pozytywne jego aspekty.

Sobotnie wesele niczym nie różni się od czwartkowego, gdy masz przy sobie najbliższą rodzinę i przyjaciół!

W każdej zmianie postarajmy się wyszukać te dobre strony… bo one zawsze są!

Zmieńcie priorytety i bądźcie elastyczni!

Jednak co w sytuacji kiedy już podjęliście decyzje o odwołaniu ślubu?

 Co z zaliczkami i zadatkami wpłaconymi już na poczet wesela?

Jeśli Wasze wesele jest w najbliższym czasie i jesteście zmuszeni je odwołać z powodu koronawirusa to macie takie prawo… ale uwaga – jeśli już dziś chcesz odwołać np. wrześnowe wesele to tu kwestia jest  sporna.

Jeśli korzystasz z usług wedding plannera,to jesteś w dobryc rękach.

Po pierwsze sprawdź umowę z podwykonawcą.

Powinien być tam zapis o możliwości rozwiązania umowy z przyczyn niezależnych, które są następstwem zaistnienia okoliczności sił wyższych. Koronawirus jest taką przyczyną i zostało to potwierdzone wprowadzeniem przez Ministra Zdrowia rozporządzenia, mówiącego o ogłoszeniu na obszarze Rzeczy Pospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego / Dz.U.200zr poz.433/ a z dniem 20 marca 2020 stanu epidemii – co wprowadza jeszcze więcej zakazów i nakazów.

Drugi ważny punkt to informacja, iż w sprawach nieuregulowanych umową stosować się będzie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Co w takim przypadku dzieje się z zaliczką bądź zadatkiem?

Otóż, Art. 394. § 3 Kodeksu Cywilnego mówi, iż:

„W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.”

 

Czyli rozwiązanie umowy następuje z przyczyn niezależnych po obu stronach a przy rozwiązaniu umowy zostaje zwrócony zadatek.

Pamiętajcie również, że artykuł 394 Kodeksu Cywilnego ma charakter dyspozytywny tzn. strony w umowie mogą odmiennie ukształtować kwestie zadatku np. wyłączając możliwość zwrotu zadatku. Dlatego też każda umowa powinna być rozpatrzona indywidualnie.

Opisane skutki prawne zadatku nie dotyczą zaliczek.

Zaliczka stanowi wpłatę na poczet ceny usług, w przypadku rozwiązania umowy a co za tym idzie niedojścia do skutku, kwota ta staje się świadczeniem nienależnym i musi zostać zwrócona, o ile podwykonawca nie poniósł w związku z naszym zleceniem kosztów. 

Kochani, prawo prawem, ale pamiętajcie proszę, że jest to sytuacja dla wszystkich bardzo trudna. Wspierajmy się nawzajem i swoje biznesy, szukajmy rozwiązań dobrych dla obu stron.

My wszyscy w branży ślubnej jesteśmy dla Was i chcemy pomóc Wam przejść ten okres z jak najmniejszymi skutkami, dlatego też apeluje – NIE ODWOŁUJ – POSZUKAJ LEPSZEGO ROZWIĄZANIA!

Świat się zmienia, ale my umiemy sie dostosować !

Czujecie się w tym wszystkim zagubieni ? Macie problem z aneksowaniem umowy ? Potrzebujecie znaleść nowe miejsce bądź podwykonawców ?

Konsultant ślubny jest zawsze na bieżąco!

Nie wahaj się napisać ani zadzwonić ! 

Jestem tu po to by Wam pomóc !

Czekamy na lepsze jutro, walczymy o Wasze wesela !

Aktualizacja: 6 czerwca 2020 , ruszają śluby i wesela do 150 osób !

 

Zobacz Miss Weddington w TV ;-), krótko przed ogłoszeniem tej dobrej nowiny 🙂

 

W dniu 3 czerwca 2020 weszły nowe wytyczne związane z organizacją wesel i imprez okolicznościowych.Więcej przeczytasz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Miss Weddington
Magdalena Krzysztoń
TELEFON
+48 508 269 895
e-mail:

kontakt@missweddington.pl

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć sie więcej?

Zadzwoń, wyślij e-mail lub skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy na tej stronie.

Możesz też  do mnie napisać na moich portalach społecznościowych.

Polityka Prywatności

Call Now Button