Fotograf ślubny – co powinniście wiedzieć by nie dać się zaskoczyć !

cze 18, 2018

Wszyscy doskonale wiemy , jak ważne w planowaniu i organizowaniu dnia ślubu i wesela jest wybranie dobrego fotografa. Z tysiąca propozycji musimy wybrać „Tego Jedynego”.Czym się kierować ? Sprawdzić czy zaufać ?

Na te i inne pytania odpowiada profesjonalny fotograf z wieloletnim doświadczeniem nie tylko w fotografii ślubnej ale też reklamowej, portretowej, rodzinnej czy buduarowej – Klaudia Cieplińska.

Klaudio , na początek poproszę o parę słów o Tobie :

1. Co najbardziej lubisz w swojej pracy ?

Jestem zawodowym fotografem i zajmuję się fotografią komercyjną. Każdy rodzaj fotografii rządzi się innymi prawami, natomiast na końcu pozostaje zawsze jedna rzecz niezmienna – zadowolenie klienta. W przypadku fotografii ślubnej uwielbiam zachować na fotografii chwile i momenty dnia ślubu, łezkę wzruszenia w oczach, szaleństwo podczas zabawy, spojrzenie pełne miłości podczas pleneru ślubnego. Przy sesjach rodzinnych lubię uwiecznić na zdjęciach uśmiech, radość, prawdziwe wzajemne relacje. Podczas zdjęć boudoir kocham zachwyt na twarzy moich Pań, kiedy widzą siebie taką bardzo kobiecą na zdjęciach, które ode mnie otrzymują. Pokazanie na zdjęciach emocji, zachowanie chwil, pokazanie piękna i szczęścia oraz zadowolenie to są jedne z najważniejszych dla mnie rzeczy, podczas wykonywania zdjęć dla moich klientów.

2. Jak zaczęła się Twoja przygoda z branżą ślubną?

Dobrze, że nazwałaś moje zajęcie przygodą, ponieważ nie uznaję wykonywania zdjęć dla moich klientów jako pracy. Fotografia towarzyszyła mi przez większość mojego życia, zaczęło się od zdjęć analogowych, przez pierwszą cyfrówkę i poznawanie możliwości postprodukcji zdjęć w programach graficznych. W czasie 12 lat pracy w bankowości jako programista sql fotografia zajmowała cały mój czas wolny, no może poza upodobaniem do dobrego jedzenia ? Zjeździliśmy z mężem Polskę fotografując zamki i pałace. Kolejnym dość poważnym etapem w mojej fotograficznej przygodzie, choć nadal wtedy jeszcze hobbystycznie, była fotografia kulinarna. Efektem tego okresu w życiu jest strona www.kuchennepasje.pl. Przez wszystkie te lata cały czas zajmowałam się również postprodukcją zdjęć oraz brałam udział w wielu kursach i warsztatach między innymi Street Photo oraz Fotografia Kulinarna w Akademii Nikona. Po 12 latach pracy w bankowości zdecydowaliśmy z mężem, że czas rzucić pracę w korporacji na rzecz własnej działalności i bycia sobie szefem i wykonywania rzeczy, które cieszą i mają większy sens i większą wagę niż kolejne raporty dla zarządu kolejnych banków. I tak nasza droga przywiodła nas do Jeleniej Góry. Po przebytach kursach z fotografii ślubnej w Złodziejewie, fotografii ślubnej w Szkole Obrazu w Krakowie oraz po zdobyciu legitymacji upoważniającej do fotografowania podczas celebracji liturgicznych w 2014 roku założyłam swoją działalność fotograficzną w Jeleniej Górze.

3. Jak bardzo ważny dla Ciebie jest dobry kontakt z Parą Młodą podczas sesji ? I z jakimi Parami najlepiej Ci się współpracuje ?

Znajduję przyjemność we współpracy z ludźmi o różnych charakterach, ponieważ każdy jest inny i każdy podczas sesji zachowuje się inaczej. Aparat bardzo lubi naturalność i spontaniczność i to są rzeczy, do których dążę podczas sesji. Niektórzy zachowują się tak od samego początku i moja obecność za aparatem nie stanowi dla nich żadnej bariery, inni natomiast potrzebują chwili, aby przekonać się, że sesja zdjęciowa w moim towarzystwie to ma być po prostu dla nich chwila przyjemności. Bardzo lubię pracę z osobami, które doceniają kunszt dobrej fotografii i tacy właśnie klienci do mnie trafiają, którzy potrafią wybrać portfolio fotografa z dobrymi zdjęciami z odpowiednią postprodukcją spośród mnóstwa zdjęć marnej jakości widocznych w internecie.

4. Jak , gdzie i kiedy szukać fotografa ślubnego ?

W dobie globalizacji oraz nieustannego braku czasu najłatwiej i najszybciej poszukać fotografa w internecie oraz poprzeć swój wybór pozytywnymi opiniami znajomych bądź innych par. Pamiętajcie proszę, że ładny uśmiech fotografa nie zapewni Wam pięknych zdjęć będących pamiątką na całe Wasze życie. W pracy fotografa ślubnego najważniejsza jest pasja, wiedza na temat podstaw dobrej fotografii jak i umiejętności poradzenia sobie w bardzo różnych warunkach i sytuacjach. Jeśli zależy Parze na konkretnej osobie to można zarezerwować termin u tego fotografa nawet na 2 lata wcześniej. Większość Par rezerwuje u mnie terminy mniej więcej rok przed datą ślubu.

5. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu dobrego fotografa?

Przed wszystkim na jakość zdjęć oraz na opinie krążące na temat danego fotografa. Zwrócić należy uwagę czy fotograf ma swoją stronę w internecie, profil na facebooku czy instagramie. Nie można oglądać zdjęć w portfolio fotografa tylko na telefonie, ponieważ na ekranie telefonu wszystkie zdjęcia wyglądają dobrze ? Analizując portfolio należy oglądać zdjęcia na dużym ekranie, dzięki czemu macie pewność, że wydrukowane np. w fotoalbumie nadal będę tak pięknie wyglądać jak na ekranie telefonu. Warto zwrócić uwagę na styl danego fotografa. Ślub jest pięknym wydarzeniem i według mnie należy go pokazać na zdjęciach w pełnych barwach a nie z nałożonym szarym, ostatnio bardzo modnym filtrem, który zabiera tak barwy jak i szczęście danych chwil. Tego typu melancholijna fotografia jak najbardziej ma rację bytu w przypadku bardzo konkretnych ślubów i Par lub zastanych warunków pogodowych czy klimatu danego miejsca, w którym sesja ma się odbyć.

6. Czym się kierować?

Przede wszystkim jakością i stylem zdjęć, które fotograf prezentuje w swoim portfolio na swojej stronie internetowej oraz w social media. Należy przeanalizować profile fotografa w social media, co i jak pisze oraz jak wygląda, aby wybrać osobę, która potraktuje Was z szacunkiem oraz na poziomie profesjonalisty.

7. Po czym rozpoznać profesjonalistę ?

Profesjonalista zajmuje się fotografią na co dzień, nie jest to jego dorywcze weekendowe zajęcie. Dzięki temu ma czas i sposobność wykonywać tysiące zdjęć podczas kolejnych zleceń oraz współpracować z różnymi osobami w bardzo różnych sytuacjach. Amatora bardzo łatwo rozpoznać po nadmiernym stosowaniu filtrów i automatycznych ustawień, po nadmiernie zabarwionych kolorami sukniach, po wręcz czerwonych twarzach gości w kościele czy podczas przyjęcia weselnego, po krzywych kadrach niemających nic wspólnego z dynamiką przedstawioną na zdjęciu, po setkach a nawet tysiącach oddanych zdjęć bez postprodukcji. Profesjonalista wybiera najładniejsze ujęcia sam, nie oddaje swojego zadania Parom, ponieważ to on od początku do końca ma za zadanie przygotować dla Par Młodych spójny materiał. Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo…

8. Zaufać „portfolio” czy sprawdzić też inne źródła?

Warto zapytać się znajomych i prześledzić social media dotyczące danego fotografa. Popatrzeć czy przypadkiem na jakimś zdjęciu z backstage nie pojawia się w poszarpanych dżinsach, koszuli roboczej czy podkoszulku, lub dresach, no chyba, że macie ochotę na fotografa będącego gwiazdą na Waszym weselu, zamiast Was ?

9. Jak możemy przygotować się do sesji ?

Najlepszym sposobem na poznanie Waszego fotografa oraz przyzwyczajenie się do obiektywu jest oczywiście wykonanie sesji narzeczeńskiej. Jest to idealna chwila, aby zobaczyć, że fotograf jest Waszym przyjacielem, pokaże Was z naprawdę dobrej strony na zdjęciu oraz aparat nie taki straszny jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że podczas reportażu ślubnego profesjonalny fotograf raczej nie ingeruje w bieg wydarzeń, tylko w nich uczestniczy. Jedynym takim momentem są sesje podczas przygotowań oraz grupowe sesje z gośćmi. Warto porozmawiać o tym z fotografem i upewnić się, aby przypadkiem nie okazało się, że fotograf staje się reżyserem Waszego dnia ślubu czego większość Par sobie nie życzy, ponieważ chce ten dzień spędzić w bardzo przyjemny sposób ze swoimi najbliższymi według własnego planu działań.

10. Ile i za co płacimy dobremu fotografowi?

Profesjonalny fotograf pracuje na sprzęcie wartym więcej niż 50 tyś pln. Zapewnia bezpieczeństwo swojej pracy korzystając z backupowego aparatu i obiektywów. Zapewnia bezpieczeństwo danych już po wykonaniu zdjęć przechowując je na kilku nośnikach niezależnych od siebie. Pracuje na skalibrowanym monitorze oraz na komputerze, który pozwoli na efektywne działanie podczas postprodukcji kilku tysięcy zdjęć z jednego ślubu. Cały czas podnosi swoje umiejętności biorąc udział w szkoleniach i warsztatach. Fotografowi do pracy niezbędny jest także sprawny samochód. Każda z wymienionych wyżej rzeczy kosztuje. Profesjonalny fotograf ma firmę, płaci podatki i inne wymagane opłaty. Fotografowi płaci się również za czas pracy i jego gotowość do wykonania zdjęć. Reportaż ślubny od przygotowań do oczepin trwa nawet 12 godzin plus czas na dojazd na miejsce. Do tego należy doliczyć czas ślubnej sesji plenerowej. A do tego wszystkiego czas na wybór najlepszych ujęć, ich postprodukcję oraz retusz a następnie wszystkie czynności związane z oddaniem zdjęć w Wasze ręce, czy to w wersji elektronicznej czy w formie fotoalbmu, który fotograf dla Was projektuje.

Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego portfolio fotografii ślubnej na stronie https://fotografiauroczystoscislubnych.pl/, mojego portfolio fotografii kobiecej, rodzinnej i biznesowej na stronie https://klaudiacieplinska.pl/ a także do śledzenia aktualności na kanałach social media: Facebook: https://www.facebook.com/FotografiaUroczystosciSlubnych/ oraz https://www.instagram.com/wedding_lovecatcher/
Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi i cenne wskazówki.

Miss Weddington
Magdalena Krzysztoń
TELEFON
+48 508 269 895
e-mail:

kontakt@missweddington.pl

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć sie więcej?

Zadzwoń, wyślij e-mail lub skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy na tej stronie.

Możesz też  do mnie napisać na moich portalach społecznościowych.

Polityka Prywatności

Call Now Button