Jak nie zaprosić dzieci na ślub

May 15, 2019

 

Jedni nie wyobrażają sobie ślubu i wesela bez dzieci , drudzy stanowczo mówią “nie ‘ . I tak naprawdę , to szczęśliwi Ci którzy problemu – ‘ co wybrać ‘ w rodzinie nie mają 🙂                                                                                                                                            Duże grono jest szczęśliwe mając przy sobie , w ten szczególny dzień , całą swoją rodzinę. Od roniącą łezkę ze wzruszenia babcię po wszystkie dzieci w rodzinie , ubrane w odświętne stroje i wyglądające jak aniołki. Dziewczynki sypiące płatki róż przed Panną Młodą idącą do ołtarza czy chłopców niosących obrączki . Rodzinna sielanka .

 

Są też tacy którzy ten dzień spędzić chcą bez dzieci . W dzisiejszych czasach coraz częściej obserwuje się zjawisko “nie zapraszania dzieci na przyjęcia weselne’ .

Każda ze stron ma tu swoje powody i żadnej nie należy krytykować.

Zapraszając dzieci pamiętajmy by zapewnić im opiekę animatora . Koszt stosunkowo niewielki a frajdę sprawimy nie tylko dzieciom ale i odciążymy rodziców dając im swobodę w zabawie . Ponad to , niektóre lokale wręcz wymagają opieki animatora dla dzieci poniżej 8 roku życia / zwróćcie proszę uwagę czy taki zapis nie widnieje w Waszej umowie z lokalem /.

Porad i dyskusji na temat  „ ślub z dziećmi czy bez „ w wirtualnym świecie jest wiele…

Ale co jeśli  decydujemy się na ślub i wesele bez dzieci ? Jak zaprosić gości bez ich najmniejszych pociech by nie wywołać “wojny ” i “obrazu majestatu ” ?

Nie jestem zwolenniczką wpisywania takich informacji w tekst głównego zaproszenia. Nie radzę też zdania się na “czytanie ze zrozumieniem „  jeśli wpiszemy w zaproszeniu iż zapraszamy Panią X i Pana Y / nie wpisując „ z dziećmi ” / – to nie zawsze przynosi pożądany efekt 🙂 Próżno też szukać konkretnego wytłumaczenia w poradnikach savoir vivre.

Więc jak dać rodzicom do zrozumienia , że to nie przyjęcie dla najmłodszych ?

Informacje taką zamieścić możemy na przykład w karcie informacyjnej dołączonej do zaproszenia . Czasami delikatna informacja typu „będziemy się cieszyć widząc Wasze dzieci na przyjęciu poprawinowym „ wystarczy by goście zrozumieli o co chodzi. Inna formą może być też informacja na specjalnie zaprojektowanej dla Was stronie www. bądź w zamknietej grupie na mediach społecznościowych / co ostatnio jest bardzo modnie/. Tam możecie napisać też krótkie wyjaśnienie iż np. „dla dobra gości ,by zapewnić im wyśmienitą zabawę i beztroski czas w tym dniu , uroczystość odbywać się będzie w gronie dorosłych „. Można napisać to z mniejszą lub większą dawką humoru 😊  Dla bardziej wrażliwych gości proponuję jednak osobiste spotkanie lub rozmowę telefoniczną gdzie na spokojnie będziecie mogli przekonać ich do swoich racji….dobra rada ..miejcie naprawdę dużo argumentów 😊

Pamiętajcie , że tu nie robimy wyjątków . Nie możemy zaprosić brata z dziećmi a kuzyna – bez dzieci . Jak wszyscy to wszyscy. Takie sytuacje mogą doprowadzić do niepotrzebnych dyskusji w rodzinie.

Ważne jest byście  pamiętali , że to Wasze wesele i nie ulegajcie presji ze strony rodziny. Jeśli decyzja zapadła – “bez dzieci ” to tego się trzymajcie.

Nie ma na to złotego środka . Będą tacy którzy się obrażą i nie zaszczycą Was swoją obecnością w dniu ślubu ,  a temat ten na długo pozostanie w rodzinnych kręgach – ale będą też tacy dla których to nie będzie problemem i z przyjemnością przybędą zostawiając pociechy z opiekunką.

A my drodzy goście nie róbmy problemu gdzie go nie ma 🙂